20 marca, 2025

iMedic

Poradnik

Jak zorganizować przestrzeń w małym pokoju młodzieżowym?

2 min read

Zasady projektowania małego pokoju młodzieżowego

Zadanie, jakim jest projekt pokoju młodzieżowego, nie bywa łatwe, szczególnie gdy mamy do dyspozycji ograniczoną przestrzeń. Dziecko rośnie i zaczyna potrzebować swojego miejsca, które będzie spełniać funkcje z jednej strony sypialni, z drugiej zaś strefy do nauki i relaksu. Jak zatem pogodzić praktyczne potrzeby z estetyką? Pomoże nam w tym odpowiednie planowanie i wybór mebli.

Kluczową kwestią jest tutaj przede wszystkim ergonomia. Miejsc do przechowywania nie może być za mało, jak i również miejsca do nauki czy odpoczynku. Sposób na to? Wykorzystajmy wszelkie zakamarki i niewykorzystane dotąd przestrzenie. Półki nad drzwiami? Czemu nie! Zasada”nie ma co się rozpychać” świetnie sprawdzi się w takim projekcie pokoju młodzieżowego.

Podział przestrzeni w małym pokoju młodzieżowym

Podział przestrzeni odgrywa kluczową rolę w projektowaniu małych pomieszczeń. Każda powierzchnia powinna mieć swój przeznaczony cel. Przydadzą się tutaj różnego rodzaju parawany, regały czy zasłony, które pozwolą na wydzielenie przestrzeni do nauki, sypialni, a może nawet małego kącika do relaksu. Odpowiedni podział przestrzeni pomaga także w utrzymaniu porządku.

Podział powierzchni na strefy sprawi, że pokój wyda się większy i bardziej funkcjonalny. W mniejszych pomieszczeniach warto zrezygnować z dużych, masywnych mebli na rzecz mniejszych i lżejszych. Ważne jest, aby zminimalizować liczbę przedmiotów na podłodze, aby maksymalnie wykorzystać dostępną przestrzeń.

Wybór kolorów w projekcie pokoju młodzieżowego

Kolory w projektowaniu wnętrz pełnią ważną rolę. W małym pokoju młodzieżowym warto postawić na jasne barwy, które optycznie powiększą przestrzeń. Jeśli młodzież przyzna, że potrzebuje więcej kolorów w swoim pokoju, niech będą to dodatki, które z łatwością można wymienić i dostosować do zmieniających się upodobań.

Nie oznacza to jednak, że pokój ma być nudny. Świetnym rozwiązaniem mogą okazać się kolorowe dodatki – poduszki, dywaniki, plakaty. Wszystko zależy przede wszystkim od gustu naszego nastolatka, który bez wątpienia będzie chciał wpłynąć na wystrój swojego pokoju.

Mebel do pokoju młodzieżowego

Projekt pokoju młodzieżowego musi uwzględniać ergonomiczne meble, które pomieszczą wszystkie rzeczy, książki i ubrania młodzieży. Warte uwagi są meble wielofunkcyjne, takie jak łóżka z wbudowanymi szufladami, biurka z półkami czy półki ścienne, które nie zajmują dodatkowej przestrzeni na podłodze. W małym pokoju doskonale sprawdzą się meble na wymiar, które pozwalają maksymalnie wykorzystać dostępną przestrzeń.

Przy zakupie mebli warto zasada – mniej znaczy więcej. Zdjęcia z katalogów mogą przekonywać do zakupu wielu dodatkowych mebli, ale w małym pokoju młodzieżowym każdy centymetr ma znaczenie. Lepiej zainwestować w kilka dobrze zaprojektowanych, funkcjonalnych mebli, które sprostają wszystkim potrzebom młodzieży.

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.